Aktualności

Szkolenie dla policjantów i pracowników włodawskiej komendy w zakresie zapobiegania HIV i zwalczania AIDS

Nieodzowne jest aby policjanci posiadali gruntowną wiedzę na temat różnego rodzaju niebezpieczeństw zdrowotnych, które mogą ich spotkań podczas realizacji codziennych zadań służbowych. W związku z tym przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włodawie przeprowadziły wczoraj szkolenie w tym zakresie. Spotkanie odbyło się w ramach "Krajowego Programu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na lata 2017-2021".

Wczoraj w sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji we Włodawie policjanci i pracownicy cywilni uczestniczyli w szkoleniu, którego tematem było: "Zakażenia przenoszone drogą krwi – profilaktyka, postępowanie po ekspozycji".  Spotkanie zostało zorganizowane w ramach realizacji "Krajowego Programu zapobiegania HIV i zwalczania AIDS na lata 2017-2021", a przeprowadziły je: młodszy asystent ds Oświaty i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – p. Monika Kudytyn oraz specjalista pielęgniarstwa epidemiologicznego z Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włodawie – p. Wanda Sposób.

Prelekcja rozpoczeła się od zaprezentowania danych statystycznych dotyczących sytuacji epidemiologicznej w Polsce i na świecie. Następnie przedstawiono charakterystykę wirusa, drogi przenoszenia oraz jego objawy. Potem omówiono aspekty prawne zakażania HIV i AIDS oraz szczegółowo profilaktykę poekspozycyjną. Na spotkaniu poinformowano także o realizowanej kampanii edukacyjnej pn."#mamczasrozmawiac" i rozdano wszystkim zebranym materiały edukacyjne w tym zakresie.

Niewątpliwie z uwagi na specyfikę zawodu policjanta i realizowane na co dzień zadania służbowe niezbędne jest, aby posiadali oni gruntowną wiedzę dotyczącą zapobiegania różnego rodzaju niebezpieczeństwa zdrowotnych, na które są narażeni podczas wykonywanych obowiązków.

E.T.

Powrót na górę strony