Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 17.02.2019

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w 2019 roku trwa od 18 do 24 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. W ramach przedsięwzięcia włodawscy policjanci będą udzielać porad prawnych osobom, które doświadczyły popełnienia przestępstwa na ich szkodę

Początki akcji sięgają 2000 roku kiedy to w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw (Dz. U. nr 59 poz. 517). 

Obchody Tygodnia mają zwrócić uwagę na potrzeby ofiar przestępstw oraz przynieść potrzebującym skuteczną pomoc. Taką pomocą będą bezpłatne porady prawne oraz psychologiczne udzielane w sądach, prokuraturach, komendach policji, a także w siedzibach prawniczych samorządów zawodowych i organizacji pozarządowych. Porad udzielą prokuratorzy, asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi oraz inni specjaliści.

W tym roku ogólnopolska akcja będzie prowadzona w dniach 18-24 lutego. W tych dniach włodawscy policjanci w ramach pełnionych dyżurów będą udzielać informacji wszystkim zainteresowanym na temat przysługujących im uprawnień, wytłumaczą jak przejść przez procedury prawne oraz wskażą instytucje niosące pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Lista organizacji, które świadczą pomoc materialną i niematerialną finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości  jest dostępna pod adresem :  https://www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/

 

B.Sz

Powrót na górę strony